Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 109 913 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

IX Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych - Oleszyce 13 lipca 2014

W dniach 12-13 lipca odbyła się IX Wojewódzka Wystawa Koni
Zimnokrwistych w Oleszycach. Na terenie stadionu sportowego Oleszyce
zaprezentowano łącznie 37 koni w 3 grupach wiekowych: klaczki roczne i dwuletnie, klacze starsze i ogiery starsze. 
Organizatorami imprezy byli : Urząd Miasta i Gminy Oleszyce, OZHK w Rzeszowie i Powiatowe Koło Hodowców Koni w Lubaczowie. Wystawa pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Województwa Podkarpackiego wsparta została ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007-2013 oraz z Funduszu Promocji Mięsa Końskiego.
W sobotę komisja w składzie Jacek Hebda (przewodniczący), oraz członkowie Andrzej Kosior i Jan Płocica oceniali klacze młodsze. Czempionką w tej klasie została dwuletnia kasztanowata Rumba wyhodowana przez Tadeusza Bielanina z Hermanowic, własności Mieczysława Bielanina z Łapajówki. Ojcem klaczy jest sokólski ogier Ryman - syn słynnego Zorro, a matką klacz Rom - córka jankowickiego ogiera Braxen, syna ardena szwedzkiego Blixen. Klacz ta uzyskała bardzo wysokie noty za pokrój, dobre za nogi i kopyta i świetnie zaprezentowała się w ruchu za co w
sumie komisja przyznała jej 47,5 punktu.

https://lh3.googleusercontent.com/vHfGOIPwRO_plIRw6NErvyFWKbDOR-ggjc5w806Av6M=w674-h515-no


Wiceczempionką została klaczka hodowli i własności Krzysztofa Rudeckiego z Ujkowic. Mowa o kasztanowatej Ustce, córce ogiera Blus i klaczy Ustronka. Klacz ta została najwyżej oceniona za typ, ze wszystkich ocenianych klaczy i uzyskała dobre oceny za pokrój, nogi i kopyta, oraz ruch w stępie, co dało jej 46,33 punktu.

https://lh4.googleusercontent.com/-NF1dFakaQk4/U-JzUxwiiSI/AAAAAAAAAiA/N0R20dFu8Xs/w675-h469-no/ustka.jpg


Tego samego dnia do oceny przedstwionio 14 klaczy starszych. W tej grupie czempionką została kasztanowata Watia, wystawiana przez Jana Perżydło, a wyhodowana w SK Nowe Jankowice - córka zasłużonego w polskiej hodowli ogiera Saler i klaczy Watana. Watia zachwyciła komisję typem płciowym i rasowym, uzyskała bardzo wysokie oceny za pokrój oraz nogi i kopyta. Świetnie zaprezentowała się w ruchu, otrzymując w sumie 46,83 punktu.

https://lh3.googleusercontent.com/-Vz4ug89UhjM/U-JzVJBnvHI/AAAAAAAAAiE/tLIeh8gU_x0/w675-h453-no/watia1.jpg


Wiceczempionką w tej klasie została potężna i rosła Bema (Poker - Betka), której hodowcą jest Tadeusz Bergrau Kolonia Borowice, a właścicielem Andrzej Pelc z Czarnej. Klacz ta w ocenie komisji uzyskała słabsze oceny za nogi i kopyta, ale wyróżniała się doskonałą kłodą oraz głową i szyją. Została także wzorowo pokazana w ruchu, zwłaszcza w kłusie, co dało jej 46,17 punktu.

https://lh4.googleusercontent.com/gUsuTtMGSZaeySTJoaXoR_n7djrI0L_u-vlK_AUBqxc=w675-h474-no


Drugiego dnia imprezy do oceny przedstawiono 11 ogierów starszych, kryjących na terenie województwa podkarpackiego. W tej klasie bezkonkurencyjny okazał się nowojankowicki ogier Igon własności Karola Szotta z Łazów Dębowieckich. Ten chwytający za oko, nienagannie wypielęgnowany ogier uzyskał najwyższe noty ze wszystkich ogierów w czterech z pięciu ocenianych cech, tj. typ, pokrój, nogi i kopyta. Zachwycił rónież ruchem w kłusie, uzyskując łącznie 48 punktów, co było najwyższą oceną z 37 prezentowanych koni.

https://lh4.googleusercontent.com/Lml3sf0vcDMtKgBuDeuauD0g-4NQBda4O1nnL5rRGDc=w675-h488-no


Tytuł wiceczempiona przypadł młodemu, sokólskiemu ogierowi Parys, wyhodowanemu przez Bogumila Sawczuka z Bielska Podlaskiego, a własności
Stanisława Leniarta z Brzyskiej Woli. Rodzicami ogiera są ogier Groklin i klacz Punkcja. Ten zaledwie trzyletni ogier w ocenie komisji uzyskał 46,33 punktu głównie dzięki bardzo dobrej ocenie za typ i pokrój. Warto też dodać, że Parys był najmłodszym ze wszystkich ocenianych ogierów.

https://lh6.googleusercontent.com/-flslIcTdI3E/U-JzTnxOAuI/AAAAAAAAAhs/Lpk6-Os4WQk/w675-h510-no/parys1.jpg

Autor: Elżbieta Stygar


oceń
54
26

komentarze (15) | dodaj komentarz

Czempionat klaczy ras zimnokrwistych - Stulichy 13 lipca 2014

Po raz trzeci w Stulichach koło Węgorzewa odbyła się impreza związana z końmi zimnokrwistymi. W tym roku był to Czempionat Klaczy Ras Zimnokrwistych z księgą główną, wstępną oraz zawody związane z zaprzęgowym użytkowaniem koni zimnokrwistych. Do czempionatu zgłoszonych było 25 sztuk klaczy, w większości z terenu powiatu węgorzewskiego.

Zdobywczynią największej ilości punktów (51,33), a tym samym czempionką klaczy została 5-letnia klacz Tamiza. Jest to córka szwedzkiego ardena Jeneralen i klaczy Tajga - wnuczki  szwedzkiego ardena Rolltan. Hodowcą i właścicielem klaczy jest  Andrzej Herrmann z miejscowości Kronowo. W ocenie trzyosobowej komisji: J. Gawarecki, A. Domżała, R. Rożko, Tamiza wyróżniła się doskonałym typem ocenionym na 10 punktów.

https://lh5.googleusercontent.com/JVc-k89SFS_1APKR0caX0GjBol9_fWfRtc8m4bLE3vA=w671-h510-no

 

Tytuł wiceczempionki z notą 50,33 przypadł skarogniadej Solidarnej, wyhodowanej przez Stanisława Procajło z miejscowości Stręgiel. Solidarna to również córka szwedzkiego ardena Jeneralen. Matką klaczy jest zaś Selamina będąca wnuczką szwedzkiego Rolltana.

https://lh3.googleusercontent.com/-Ui8raPCzNI8/U-JtMyfjODI/AAAAAAAAAhA/2gQM8za_BtE/w656-h510-no/Stulichy%2B2014%2B039.JPG

 

Na trzecim miejscu uplasowała się 4-letnia Czajka, uzyskując  49,33 punktu. Czajka  poprzez ogiera Arat jest wnuczką szwedzkiego ardena Blixen.  Matką jest klacz Cudowna z linii reńsko - niemieckiego zimnokrwistego ogiera Bedo. Hodowca klaczy jest Krzysztof Turolski  z Wydmin.

https://lh3.googleusercontent.com/-Q1ps6FKJa48/U-JtMl9jOxI/AAAAAAAAAhE/IhHhU0JBsvU/w675-h509-no/2014-07-27%2B15.28.54.jpg

 

Wysoki poziom wystawy, nagrody fundowane przez licznych sponsorów, przedstawicieli lokalnych władz terytorialnych oraz atrakcje jakie zapewniają organizatorzy sprawiają, iż miejscowość Stulichy z roku na rok gromadzi coraz liczniejszą ilość turystów, obserwatorów, a przede wszystkim hodowców i miłośników koni zimnokrwistych.

Autor: Krzysztof Wydra


oceń
24
3

komentarze (0) | dodaj komentarz

VIII Wystawa Zimnokrwistych Koni Hodowlanych - Janowo 6 lipca 2014

Kolejna odsłona jedynej w Polsce, otwartej również dla importowanych koni zimnokrwistych, wystawy w Janowie zgromadziła rekordową stawkę 22 klaczy i ogierów. Kolejny raz organizatorzy - Grzegorz Napiwodzki wraz z władzami samorządowymi i mieszkańcami Janowa zadbali o znakomite zaplecze organizacyjne i niesłychanie wysoki poziom wystawy. Ponadto oprócz tradycyjnie prezentowanych koni z woj. warmińsko - mazurskiego, pomorskiego i podlaskiego, przywieziono także klacz aż z woj. łódzkiego. Komisja oceniała w składzie: Andrzej Kopczyk, Jerzy Gawarecki, Adam Domżała, w 55 - punktowej skali.

Czempionką klaczy została reńsko - niemiecka zimnokrwista klacz Andrzeja Derleckiego z Grabowa w woj. pomorskim - kasztanowata Arina (Condor II - Athina/Araxos II). Jest to klacz ogromnej urody, w znakomitym, żeńskim typie, wyśmienicie poruszająca się, szczególnie w kłusie. W ocenie komisji uzyskała 48,33 punktu.

https://lh6.googleusercontent.com/vEPubzEweMSQRUgNa36b0dj3cGWOZVC82oz5AyBcvno=w675-h522-no

 

Tytuł wiceczempionki przyznano klaczy wyhodowanej w Stadninie Koni w Zajączkach Waldemara i Ilony Sekścińskich. Samba to bardzo harmonijna klacz w znakomitym typie rasowym i płciowym, o prostej i głębokiej kłodzie, oraz poprawnych kończynach. Jej ojcem jest szwedzki arden Bossman, a matką klacz Sadzonkia po Borowik z linii niemieckiego Etruskera. Zdobyła łącznie 48,17 punktu.

https://lh6.googleusercontent.com/-BLe9t7PVMpg/U8gsBhcMcLI/AAAAAAAAAfw/-e1zybPni-g/w675-h486-no/IMGJanowo+%2528256%2529.JPG

 

Na miejscu trzecim znalazła się przedstawicielka woj. podlaskiego - klacz Centa Marioli Wiszowatej z Grabowa. Centa zdobyła maksymalne noty za typ od wszystkich członków komisji. Ponadto odznaczała się prawie wzorcową górą, ze zjawiskowo piękną głową osadzoną na równie pięknej szyi. Zawdzięcza to głównie swemu ojcu Wiometowi z linii reńsko - niemieckiego Gourmeta. Z kolei matka klaczy, to Centra po Bras, który przekazywał krew znakomitych najlepszych koni z terenu Markus. Uzyskała łącznie 48,00 punktów.

https://lh4.googleusercontent.com/-5JKmCk_P1MU/U8gsAXN0h2I/AAAAAAAAAfc/C4NMlP0Ff3Q/w675-h506-no/IMGJanowo+%2528125%2529.JPG

 

Mimo tradycyjnie bardzo wysokiej temperatury, atmosfera jeszcze bardziej zawrzała, gdy na ringu pojawiła się imponująca stawka 9 ogierów.

Bezkonkurencyjnym czempionem w tej kategorii został ogier Qeo AWG Andrzeja Ślepowrońskiego z Ostrówek w woj. podlaskim. Jako jedyny przekroczył granicę 50 punktów. Oprócz wybitnego typu, Qeo cechuje się także piękną głową z szyją i znakomitą kłodą podpartą na prawidłowo ustawionych i suchych, jak na ardena, kończynach. Popisał się także wyśmienitym ruchem w kłusie. Swoją wartość potwierdził już wcześniej zdobywając tytuł czempiona II Ogólnopolskiego Czempionatu Ogierów Zimnokrwistych w Kętrzynie oraz najlepszego ardena w kategorii ogierów młodszych w 2012 r. przed komisją z belgijsko - francuską. Ojcem ogiera jest belgijski arden Catalan des Aubepines, a matką ardeńska Quidame de Fleville po Lutteur Ruisseau. Zdobył najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich koni wystawy, równą 50,17.

https://lh6.googleusercontent.com/-tMB27BTdGsE/U8gsCp__t_I/AAAAAAAAAf8/DTPbI4SngOg/w675-h498-no/IMGJanowo+%2528271%2529.JPG

 

Wiceczempion to skarogniady arden belgijski Krzysztofa Sobota z Ględ w woj. warmińsko - mazurskim. Mowa o uznanym w tym roku ogierze Zaki du Piry, który zrobił już karierę w Belgii, gdzie zostawił dobre potomstwo i zajął kilka czołowych lokat na czempionatach regionalnych i krajowych. Jest to ogier w znakomitym, ciężkim typie, dużego i kościstego ardena, jednak o bardzo dużej urodzie i pięknej głowie i szyi, dodatkowo płynnie i elastycznie poruszającym się, szczególnie w kłusie.  Rodzicami ogiera są Tubus du Piry i Psyche de Stoqueu po Laboureur de la Sure. Przyznano mu 48,17 punktu, a tytuł wiceczempiona w walce z ogierem Inbrug zdobył dzięki lepszym notom za ruch.

https://lh4.googleusercontent.com/-u8WsvUUkI3E/U8gsAeppE1I/AAAAAAAAAfk/g7Iq9wrymtg/w675-h493-no/IMGJanowo+%2528155%2529.JPG

 

Miejsce trzecie przypadło ogierowi Andrzeja Derleckiego - gniademu Inbrugowi. Jest to koń w wybitnym typie płciowym, odznaczający się zjawiskową szyją, wzorcowo osadzoną w równie znakomitej kłodzie. Jako jeden z dwóch koni wystawy dostał w kryterium pokroju góry (głowa, szyja, kłoda) maksymalne noty od sędziów, podobnie jak francuski arden Apollon de Mairy. Ojcem ogiera jest Elbrug, wywodzący się z dobrej sztumskiej linii ogiera Brytan, zaś matką szwedzka ardenka Jiba po Julit. Przyznano mu również 48,17 punktu.

https://lh6.googleusercontent.com/-PI31kmreFHA/U8gsAT066YI/AAAAAAAAAfg/4QOaH3X-_O4/w675-h492-no/IMGJanowo+%2528193%2529.JPG


oceń
16
11

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zawiadomienie

Bez tytułu.jpg


oceń
9
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Czempionat dwuletnich klaczy zimnokrwistych - Ostróda 22 czerwca 2014

Po raz pierwszy mieliśmy okazję oglądać stawkę koni na terenach wystawienniczych Arena Ostróda podczas Warmińsko - Mazurskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Hodowcy z zachodniej części Warmii i Mazur zaprezentowali łącznie 12 dwuletnich klaczy zimnokrwistych, z czego aż 9 to córki ogierów ardeńskich. Od kilku lat na tym terenie stacjonuje duża liczba ardenów, czego efektem są, zasilające hodowlę, młode i dobre klacze, ponownie kryte ogierami tej rasy.

Jednak miano czempionki komisja przyznała klaczy w polskim, lecz bardzo dobrym typie rasowym, jak na tak młodą klacz z hodowli Janusza Ryfki. Anica to przede wszystkim klacz o niezwykle potężnej i rozbudowanej już kłodzie, ale na nieco suchszym spodzie. Ojcem klaczy jest ogier Vajor, zaś matką klacz Akia po Saturn. Ocena komisji: 49 punktów (typ - 10,0; pokrój - 9,5; nogi i kopyta - 7,5; stęp - 8,5; kłus - 8,5; wrażenie ogólne - 5,0).

https://lh6.googleusercontent.com/ds3XyGMIsM7FKftJUrXPJhZo_xJcCGpEKIqTedWY1Bs=w675-h465-nohttps://lh3.googleusercontent.com/-52Qj5XyqQhw/U6ifDylGw4I/AAAAAAAAAeI/1OXib86c4C8/w675-h468-no/Anica+%25281%2529.JPG

 

Tytuł wiceczempionki przypadł czysto ardeńskiej klaczce, która przyjechała w łonie matki z Francji do stajni Ewy i Krzysztofa Sobota. Queen, oprócz znakomitego typu, pokazała także znakomity ruch, szczególnie w kłusie. Jej ojcem jest ardeński Urbain de Mairy, a matką klacz Quenza de Bergerie po belgijskim ardenie Ouranus du Point d'Arret. Ocena komisji: 47,5 punktu (typ - 9,5; pokrój - 8,5; nogi i kopyta - 8,0; stęp - 8,0; kłus - 9,0; wrażenie ogólne - 5,0).

https://lh4.googleusercontent.com/-uhyRetJMlIc/U6ifGGoVPmI/AAAAAAAAAec/ybWoEHg1bjg/w675-h465-no/Queen+%25282%2529.JPGhttps://lh6.googleusercontent.com/-U_j0lGnoqKQ/U6ifGG2SltI/AAAAAAAAAeg/_NMGNUp2QmI/w675-h480-no/Queen+%25281%2529.JPG

 

Na miejscu trzecim znalazła się jedna z trzech klaczy ze Stadniny Koni w Zajączkach Ilony i Waldemara Sekścińskich. Q-rsana to także przywieziona w łonie francuskiej matki ardenka, rokująca na krępą i bardzo kalibrową klacz, mimo aktualnie jeszcze widocznych cech źrebięcych. Zaprezentowała wyśmienity ruch, a jej dodatkowy atut to znakomite kopyta - typowe dla koni z zachodu. Jest to córka ogiera Mars de la Croix i klaczy Quinquina de la Ter po Jasmin de la Croix. Ocena komisji: 47,0 punktów (typ - 9,0; pokrój - 8,5; nogi i kopyta - 8,0; stęp - 8,5; kłus - 9,0; wrażenie ogólne - 4,0).

https://lh3.googleusercontent.com/-oeeXxV_H_i8/U6ifDyzQeZI/AAAAAAAAAeE/Ubgd4bczdpg/w675-h486-no/Q-rsana+%25281%2529.JPGhttps://lh5.googleusercontent.com/-1f3W11TYIJE/U6ifFNEml2I/AAAAAAAAAeQ/Bfmr_4ZVgFY/w675-h458-no/Q-rsana+%25282%2529.JPG


oceń
21
3

komentarze (1) | dodaj komentarz

XI Dzień Woźnicy - Smolajny 1 czerwca 2014

Corocznemu Dniu Woźnicy towarzyszył kolejny czempionat jednorocznych, najlepszych klaczek Warmii i Mazur. Hodowcy z różnych stron regionu zaprezentowali łącznie 18 sztuk w różnych typach rasowych, od sztumskiego, przez polskiego konia zimnokrwistego po ardena polskiego. Nowością podczas oceny, która będzie stosowana także podczas Ogólnopolskiego Czempionatu Młodzieży Zimnokrwistej w Kętrzynie, było rozgraniczenie kryterium pokroju na głowę, szyję z kłodą oraz nogi i kopyta. Jest to rozwiązanie, które dość obiektywnie pozwala ocenić konie bardzo dobre górą z nieco gorszymi kończynami, co dość często występuje wśród zachodnich ras koni zimnokrwistych. Ponadto za wrażenie ogólne maksymalną notą jest 5 punktów.

Mimo naprawdę dobrej całościowo stawki klaczek, tytuł czempionki zdecydowanie należał się Quatrze z hodowli Państwa Ewy i Krzysztofa Sobota z Ględ. Quatra to fenomenalna, wyróżniająca się ze stawki, ardeńska klaczka w wybitnym typie rasowym jak i płciowym. Oprócz atutów fenotypowych imponowała także wyśmienitym kłusem. Jest to córka francuskiego ardena Rubis 144 i klaczy Quenza de Bergerie po belgijskim ardenie Ideal du Point Darret. Czempionka zdeklasowała rywalki z wynikiem 47,83 punktu (typ - 9,5; pokrój - 8,67; nogi i kopyta - 7,5; stęp - 8; kłus - 9; wrażenie ogólne - 5).

https://lh5.googleusercontent.com/-CiWJi4EeveI/U4zM16WSD9I/AAAAAAAAAbw/nwdfxcciXJI/w675-h486-no/Quatra+%25281%2529.JPGhttps://lh4.googleusercontent.com/-o1ii1LXfIRg/U4zM2reRNNI/AAAAAAAAAb8/CaYhgtsW7pk/w675-h506-no/Quatra+%25282%2529.JPGhttps://lh4.googleusercontent.com/-tL6b1jv0zc8/U4zM20L6SUI/AAAAAAAAAcA/Je_Xv-WNEpA/w675-h441-no/Quatra+%25283%2529.JPG

 

Wiceczempionką została kara Laris ze Stadniny Koni w Zajączkach Ilony i Waldemara Sekścińskich. Jest to klaczka w nieco innym typie, jednak bardzo dużej urody, w znakomitym typie płciowym. Rodzicami Laris są konie z SK Nowe Jankowice: kary Salbon z linii reńsko - niemieckiego Gourmeta i gniada Lewanga po Wang. Wiceczempionka zdobyła łącznie 46 punktów (typ - 9,0; pokrój - 8,5; nogi i kopyta - 7,5; stęp - 8,0; kłus - 8,5; wrażenie ogólne - 4,5).

https://lh3.googleusercontent.com/NHxeeKjr7n2qows7RofWKL1NdRk-eDmTh113D4p_mQw=w675-h504-nohttps://lh3.googleusercontent.com/-7SGZlc6FRWk/U4zM04b7zFI/AAAAAAAAAbc/OzUXP5uvV4k/w675-h450-no/Laris+%25282%2529.JPG

 

Tuż za dwiema najlepszymi roczniówkami znalazła się kolejna klacz ze stadniny w Zajączkach. Mowa o ciemnogniadej Sewilli, której ojcem jest francuski arden Univers de Lagrange z linii znakomitego ogiera belgijskiego Udo van Brandevoort. Z kolei matka to sztumska klacz Sonia po Jupiterze - wiceczempionie aukcji w Kwidzynie z 2000 r. Sewilla oprócz dużej urody, pięknej maści i żeńskiego typu, pokazała także wydajny ruch w kłusie. Komisja przyznała jej 45,17 punktu (typ - 8,5; pokrój - 8,5; nogi i kopyta - 7,5; stęp - 7,67; kłus - 8,5; wrażenie ogólne - 4,5).

https://lh3.googleusercontent.com/yxz6-rQ8YGwbkibc1Tq1y9QPtyDVUNLg1MhMjwqMSlE=w675-h493-nohttps://lh6.googleusercontent.com/--8DuViGGGIA/U4zM3PqbJWI/AAAAAAAAAcM/b9CLVgf1dio/w675-h531-no/Sewilla+%25281%2529.JPG

 

Po raz kolejny potwierdzony został fakt, iż oprócz najważniejszego elementu decydującego o zwycięstwie, czyli typu i pokroju, niezbędne jest także przygotowanie koni do wystawy. Oprócz cyklicznych treningów w domu, niezbędne jest także całoroczne zapewnienie odpowiednich warunków, pielęgnacji, regularnej korekcji kopyt. Przykładem były bardzo dobre klaczki, które nie były odpowiednio przygotowane, przez co stanęły dalej niż ich nieco słabsze rywalki z lepiej zaprezentowanym ruchem i ogólną prezencję. Wielokrotnie podkreślanym faktem jest również to, że najlepsze klaczki są z reguły córkami ogierów ardeńskich, z jedynym tego mankamentem, jakim są dość często występujące u tych koni, wady postawy kończyn.

https://lh6.googleusercontent.com/-LHKPFE86rXQ/U4zM1Qy_rqI/AAAAAAAAAbs/rejI-5rUWGE/w675-h453-no/Nagrody.JPG


oceń
36
5

komentarze (2) | dodaj komentarz

VII Warmińsko - Mazurski Pokaz Ogierów Hodowlanych - Smolajny 27 kwietnia 2014

Tegoroczny pokaz ogierów W - MZHK w Olsztynie zorganizował na terenie ZSR Smolajny. Zaprezentowano łącznie 12 ogierów w 3 kategoriach:

 

Polski koń zimnokrwisty:

https://lh4.googleusercontent.com/-gEbfYboIrYI/U3JzU9_InmI/AAAAAAAAAQA/xMuAtgQPMkk/w1044-h367-no/4.JPG

 

PKZ/typ sztumski:

https://lh3.googleusercontent.com/-Bj0LxYHzkPw/U3JzUPLhGGI/AAAAAAAAAP4/iS9p23WH_CI/w725-h510-no/2.jpghttps://lh6.googleusercontent.com/-vIGMW8WKQhQ/U3JzTPctKFI/AAAAAAAAAPs/B9dDiI2QpdA/w755-h260-no/3.JPG

 

Ardeny:

https://lh3.googleusercontent.com/-Sa_A8EGB6u4/U3JzT7SMO9I/AAAAAAAAAQM/JP2h6v1Kr8k/w705-h510-no/1.jpg

Link do galerii zdjęć.


oceń
54
13

komentarze (8) | dodaj komentarz

Wstępy - Skaryszew 10 marca 2014

Tegoroczne skaryszewskie Wstępy były pewnego rodzaju innowacją w odniesieniu do targu sprzed wielu lat. Coroczna nagonka fundacji prozwierzęcych, zmierzających do zakazu chowu koni z przeznaczeniem na ubój, doprowadziła do wielu problemów związanych z funkcjonowaniem targu, a nawet ogólnym popytem na konie rzeźne.

Na chwilę obecną władze Skaryszewa - burmistrz Ireneusz Kumięga, lekarze weterynarii oraz pozostali organizatorzy, w tym WZHK Radom z kierownikiem Jackiem Hebda, TKHK Skaryszew na czele z prezesem Mariuszem Makowskim, dołożyli wszelkich starań, aby przedstawiany dotąd w złym świetle skaryszewski targ, poprawił swój wizerunek, co z pewnością udało się. 

Oprócz przygotowanych wcześniej, zadaszonych wiat przeznaczonych na postój koni podczas trwania targu, zapewniono także jeszcze lepszą obsługę i kontrolę weterynaryjną. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w czasie sprzedaży koni, ani nieodpowiedniego ich traktowania, wbrew treściom przedstawianym przez różnego rodzaju fundacje, których działalność opiera się wyłącznie na manipulacji ludzkimi uczuciami i wykorzystywaniu materiałów wideo sprzed wielu lat (niekoniecznie z Polski), oraz umiejętnemu wykorzystaniu wyrwanych z kontekstu fotografii koni.

Hodowcy koni z terenu całej Polski przywieźli blisko 600 sztuk koni różnych ras. W przeważającej części byli to jednak przedstawiciele rasy zimnokrwistej. Oprócz tradycyjnego zainteresowania końmi przeznaczonymi na ubój ze strony włoskiej, wielu potencjalnych nabywców koni do hodowli i zaprzęgu, to obywatele Słowacji, Czech, Rumunii, czy Węgier. Cieszy fakt, iż polskie konie zimnokrwiste są bardzo pożądanym materiałem na rynkach południowej Europy, gdzie hodowla koni opierająca się na dokumentacji, dopiero zaczyna się rozwijać. W dobie internetu trudno jest jednak pobić rekord dawnych Wstępów, które ściągały do Skaryszewa nawet kilka tysięcy koni. 

Nowością i punktem programu tegorocznych Wstępów był jednak pokaz zimnokrwistych ogierów hodowlanych. Swoją obecnością zaszczycili najlepsi polscy hodowcy, pokazując czołowe reproduktory ze swoich stajni.

Przedstawiono łącznie 16 ogierów różnych ras zimnokrwistych (kolejność alfabetyczna):

Assar L (Junid - Asta L/August af Horseröd), 161-215-27 cm, 83 punkty - wł. Roman Szultka (woj. pomorskie). Wybrany przez zgromadzone Panie na najładniejszego ogiera pokazu:

https://lh6.googleusercontent.com/-9OWq4v4l30o/UyXuMlb6f0I/AAAAAAAAABo/J807RL4zaUU/w675-h528-no/Assar+L.JPGhttps://lh3.googleusercontent.com/-CVGKfs5eqnQ/UyXuU1MuRxI/AAAAAAAAADE/c0FJNfo2v2o/w675-h496-no/Szultka+i+Assar.JPG

 

Bissmarck (Expo de Feulen - Bessy/Balder), 162-220-29 cm, 84 punkty - wł. Andrzej Derlecki (woj. pomorskie):

https://lh3.googleusercontent.com/-sX_VMuXhVsc/UyXuMpgVbwI/AAAAAAAAABk/mVkltAV6ICI/w675-h520-no/Bissmarck.JPG

 

Blues (Saler - Bluza/Gourmet), 162-235-29 cm, 84 punkty - wł. Jerzy Kwieciński (woj. mazowieckie):

https://lh5.googleusercontent.com/-Mup_S7-INWA/UyXuMrhQUNI/AAAAAAAAABg/4MHFtTAKBdg/w675-h541-no/Blues.JPG

 

Boltram (Lotram - Beryl/Mascot), 163-235-29 cm, 86 punktów - wł. Sylwester Chrzanowski (woj. podlaskie):

https://lh4.googleusercontent.com/-gNZc4PkAkLE/UyXziIWdowI/AAAAAAAAADs/j7-5tTB_vHc/w675-h532-no/Boltram.jpg

 

Framand (Armand - Frajda/Bramin), 160-222-28 cm, 84 punkty - wł. Wiesław Hakowski (woj. mazowieckie):

https://lh6.googleusercontent.com/-XjRvkDxBMyk/UyXuO9kx1jI/AAAAAAAAAB8/7OIetlMYZFY/w675-h469-no/Framand.jpg

 

Igon (Gourmet - Iwanka/Wang), 167-232-28,5 cm, 85 punktów - wł. Karol Szott (woj. podkarpackie):

https://lh4.googleusercontent.com/-wKyXI-qGKX8/UyXuPdXorXI/AAAAAAAAACA/IzOyONuK-gg/w675-h512-no/Igon.jpg

 

Jolen (Betowen - Jola/Blixen), 163-225-28 cm, 85 punktów - wł. Andrzej Ślepowroński (woj. podlaskie)

 

Lampas (Uxmal - Laguna/London), 161-228-34 cm, 83 punkty - wł. Marek Prokop (woj. mazowieckie):

https://lh5.googleusercontent.com/-_qlee5MiVWE/UyXuQF0RqgI/AAAAAAAAACI/sZAR9vbJo3w/w675-h506-no/Lampas.JPG

 

Lektor (Nestor ter Massin - Lotje van Loenhout/Cartouche van het Jachthuis) - wł. Henryk Strzelecki (woj. podlaskie):

https://lh6.googleusercontent.com/-c7_mC20st-0/UyXuQ3-0jsI/AAAAAAAAACQ/uO7UR8p4CjA/w675-h552-no/Lektor.jpg

 

Lukas (Big Jack - Rosette/Krabat), 165-240-29 cm, 86 punktów - wł. Marcin Szarejko (woj. podlaskie):

https://lh4.googleusercontent.com/-YNV6FqlQlLc/UyXuRoV2lII/AAAAAAAAACg/t-Y92FCbJHg/w675-h535-no/Lukas.JPG

 

Marino (Expo de Feulen - Marva II/Junid), 165-220-30 cm, 85 punktów - wł. Andrzej Derlecki (woj. pomorskie):

https://lh4.googleusercontent.com/-K_wJ5zElWVA/UyXuRglWdqI/AAAAAAAAACc/MYG-tmJVlok/w675-h513-no/Marino.jpg

 

Rafael (Betowen - Rafa/Wang), 168-240-29 cm, 85 punktów - dz. Grzegorz Wiszowaty (woj. podlaskie):

https://lh5.googleusercontent.com/-nkM2eAugb0A/UyXuSepGGYI/AAAAAAAAACo/7-Y3AtaoIjE/w675-h540-no/Rafael.jpg

 

Stoczniowiec (Hobar - Salwa/Grab), 160-225-27 cm, 82 punkty - wł. Marek Prokop (woj. mazowieckie):

https://lh3.googleusercontent.com/-6gg2fR-IU7g/UyXuTV3NuDI/AAAAAAAAAC0/_XIyypa3XhM/w675-h507-no/Stoczniowiec.jpg

 

Suliwan (Pacha de Lagrange - Stjarna/Macarol), 164-215-28 cm, 86 punktów - wł. Witold Świątek - Brzeziński (woj. pomorskie):

https://lh4.googleusercontent.com/-0PxUnGpY3gc/UyXuT9gVf1I/AAAAAAAAAC4/6uJu1FeV344/w675-h551-no/Suliwan.jpg

 

Univers de Lagrange (Costaud du Haut des Dames - Katia de Lagrange/Pacha de la Seille), 166-232-30 cm, 83 punkty - wł. Waldemar Sekściński (woj. warmińsko - mazurskie):

https://lh4.googleusercontent.com/-dKz9cgUBR5w/UyXuVVQy-PI/AAAAAAAAADQ/815xcNmBPwI/w675-h530-no/Univers+de+Lagrange.jpg

 

Zaprezentowano także regionalne typy zaprzęgów z końmi zimnokrwistymi:

https://lh3.googleusercontent.com/-iu-oYZ9Hu-4/UyXuVWrDqPI/AAAAAAAAADM/GqlQtCBMcB0/w675-h297-no/Zaprz%25C4%2599gi.JPG

 

Zamysł organizatorów okazał się strzałem w dziesiątkę. Pokaz miał na celu ukazanie walorów koni zimnokrwistych, często niezauważanych przez wielu użytkowników koni wierzchowych, a także fakt, iż konie zimnokrwiste to nie tylko materiał rzeźny, lecz również wszechstronny koń użytkowy.


oceń
92
2

komentarze (21) | dodaj komentarz

Aukcja ogierów zimnokrwistych - Starogard Gdański 16 października 2013

Tradycyjnie, aukcja ogierów w Starogardzie Gdańskim, przedstawia hodowcom z całego kraju najbardziej liczną i właściwie najlepszą stawkę młodych koni. Sukcesem PomZHK w Malborku jest zainteresowanie hodowców nawet z województw podkarpackiego, lubelskiego, czy świętokrzyskiego. Z pewnością wynika to z jakościowo dobrych koni, co podkreślane jest także najwyższymi wstępnymi bonitacjami w odniesieniu do aukcji w innych OZHK.

Podczas jubileuszowej LX starogardzkiej aukcji sędziowali: Wiesław Niewiński, Jerzy Gawarecki, Michał Masłowski oraz Marek Morawiec.

Hodowcy z Pomorza zaprezentowali 66 młodych ogierów zimnokrwistych, podzielonych na zastępy złożone z programowych koni w typie sztumskim, polskich koni zimnokrwistych oraz ogierów ardeńskich.

Tytuł czempiona jubileuszowej aukcji zdobył ogier wyhodowany w Stajni w Dolinie Brdy Romana Szultka - kasztanowaty Elur, który był także młodzieżowym czempionem w Kętrzynie, latem tego roku. Czempion to ogier w znakomitym typie, rosły i bardzo urodziwy. Dużą zaletą tego ogiera są poprawnie skątowane kończyny, poparte dobrymi kopytami. Ojcem Elura jest czempion ze Starogardu Gdańskiego sprzed 5 lat - kasztanowaty Luran z linii reńsko - niemieckiego Bertrama I, urodzony także w stajni Romana Szultka. Z kolei matka ogiera to importowana z Niemiec Eusebia - córka Echo I von Donitz. Wymiary: 168-230-29 cm. Bonitacja: 85 punktów (15-4-14-8-7-8-7-8-14).

http://img837.imageshack.us/img837/2090/44m6.jpg

 

Wiceczempionem został ogier Rafała Rojewskiego z Sadłuk - gniady Bankier, który zaprezentował nieco inny typ niż czempion. Bankier to dość krępy koń, o bardzo dobrej głębokiej kłodzie i krótkich, mocnych kończynach. Jego dużym atutem, podobnie jak jego bracia ze stajni, jest bardzo ładna głowa z szyją. Zawdzięczają to swojemu ojcu - duńskiemu belgowi Anker, który wiosną przyszłego roku rozpocznie już 9. sezon kopulacyjny w stadninie Rojewskich. Matką ogiera jest zasłużona w rodzimej stadninie - klacz Betty po Rum, która w swoim rodowodzie posiada ardeńską krew francuskiego Tombeura de Lagrange i szwedzkiego Rolltana. Wymiary: 161-225-27 cm. Bonitacja: 85 punktów (14-5-15-7-7-8-7-8-14).

http://imageshack.us/a/img21/7321/4xa2.jpg

 

Miejsce trzecie przypadło kolejnemu ogierowi Romana Szultka - ciemnogniademu Weltonowi. Jest to równie duży i kalibrowy ogier, jak jego kolega ze stajni, który zaprezentował bardzo dobry ruch, zarówno w stępie jak i kłusie. Ojciec Weltona został także wyhodowany w Stajni w Dolinie Brdy i był wiceczempionem pomorskiej aukcji w 2009 r. Mowa o Jutronie, który z kolei jest synem belgijskiego Tristana van't Lambroeck i szwedzkiej ardenki Juta. Z kolei matka to klacz Wela z rodowodem o podłożu sokólskim, jednak z dużym dolewem szwedzkiego Tebenda, poprzez ojca Szatyna. Wymiary: 169-215-30 cm. Bonitacja: 85 punktów (15-4-14-7-7-8-8-8-14).

http://imageshack.us/a/img30/7766/588f.jpg

 

W zastępie ogierów kwalifikujących do programu ochrony zasobów genetycznych koni w typie sztumskim, najlepszy okazał się ciemnogniady Kasjo wyhodowany przez Bogusławę Prokopowicz z woj. kujawsko - pomorskiego. Właścicielem i wystawcą była Lucyna Kolaska, która podczas prezentacji konia, zdołała wydobyć z niego bardzo dobry stęp i wydajny kłus. Kasjo to ogier o dobrych kończynach i kopytach, które są oparciem dla dobrej i głębokiej kłody. Ojciec ogiera to ogier Galeon z linii duńskiego belga Amant, zaś matka to sztumska klacz Korona po Arsen. Wymiary: 158-221-27 cm. Bonitacja: 84 punkty (14-4-14-7-7-8-8-8-14).

http://imageshack.us/a/img43/9923/0ewt.jpg

 

Najlepszego ogiera wyłoniono także w grupie ogierów ardeńskich, która liczyła jedynie 3 sztuki -  2 szwedzkie ardeny oraz 1 polski. Amorex, z hodowli Andrzeja Derleckiego, to syn zasłużonego w Szwecji, belgijskiego ardena Expo de Feulen i klaczy Amorina po Amiralen, która została w tym roku wiceczempionką wystawy w Janowie. Ogier prezentuje, mimo dużego dolewu krwi belgijskich ardenów, nieco inny typ, zbliżony bardziej do matczynej linii - koni o suchej tkance i pięknej głowie z szyją. Wymiary: 164-235-28,5 cm. Bonitacja: 85 punktów (15-5-14-7-7-7-8-8-14).

http://imageshack.us/a/img593/76/7ujd.jpg


oceń
179
86

komentarze (14) | dodaj komentarz

Konina - poznaj ten smak!

Zachęcam do zapoznania się z treścią nowej strony dotyczącej koniny: www.koninapoznajtensmak.pl


oceń
51
6

komentarze (13) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  864 190  

O mnie

Witam serdecznie! Nazywam się Mateusz Kaca, mam obecnie 21 lat i mieszkam w najpiękniejszym regionie naszego kraju, jakim są Mazury. Pomysł na pisanie bloga zrodził się dzięki mojej pasji, którą chciałbym dzielić z innymi miłośnikami koni zimnokrwistych. Postanowiłem, że konie zimnokrwiste, o których tak mało się mówi w świecie koni, nie mogą być gorsze od ich lżejszych krewniaków. Oprócz bloga głównego, z którego mogą Państwo czerpać szereg informacji dotyczących ras zimnokrwistych, z biegiem czasu powstały także dwa blogi (katalogi) ogierów i klaczy oraz strona poświęcona mojej własnej hodowli. Chętnie odpowiem na Państwa pytania i spostrzeżenia związane z tematyką bloga:
Adres e-mail: kaca.ma.teusz@wp.pl
Bardzo proszę o kontakt osoby znające nazwiska autorów zdjęć, które można oglądać na moich blogach, a nie zostały wykonane przeze mnie lub nie są podpisane.

O moim bloogu

Aktualności ze świata koni zimnokrwistych, informacje ogólne, zdjęcia, opisy ras, odmiany, choroby koni (objawy, zapobieganie, leczenie).

Wpisz słowo, którego poszukujesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 864190
Wpisy
  • liczba: 117
  • komentarze: 1056
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Bloog istnieje od: 2649 dni