Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 241 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Polski koń zimnokrwisty

Skocz do komentarzy

Hodowla koni zimnokrwistych cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Posiadamy największą liczbę koni, jak również najwięcej jest ich wpisanych do ksiąg stadnych. Hodowane w Polsce konie zimnokrwiste są bardzo skonsolidowane pod względem etnicznym i genetycznym. W Polsce istniało niegdyś 5 regionalnych ras koni zimnokrwistych. Wraz z rozwojem techniki i transportu oraz nieustannego dolewu krwi ogierów zimnokrwistych ras zachodniodnich, polskie rasy ujednolicały się. W latach 60. wieku XX przyjęto nazwę "polski koń zimnokrwisty" dla wszystkich polskich ras koni zimnokrwistych. Na początku XXI w. opracowany został program dotyczący ochrony zasobów genetycznych dla dwóch ras polskich koni, które przetrwały do dnia dzisiejszego:

KONIE SZTUMSKIE:

W Polsce okręgiem posiadającym wieloletnią tradycję w hodowli koni zimnokrwistych jest Warmia i prawobrzeżna część Powiśla Gdańskiego. Rolnicy tamtejsi gospodarujący na ciężkich i trudnych do uprawy glebach potrzebowali szczególnie mocnych koni roboczych. Napływ reproduktorów ras ciężkich datuje się tam od połowy XIX w. W 1912 roku na tym terenie używane były do krycia miejscowych klaczy 423 ogiery należące do 12 różnych ras zimnokrwistych. Z licznego pogłowia koni zimnokrwistych wpisanych do ksiąg stadnych (w 1941 roku ponad 8000 klaczy i 1100 ogierów) większość zaginęła w wyniku działań wojennych i ewakuacji. Najwięcej tamtejszych koni pozostało w okolicach Sztumu. Współczesne konie sztumskie zostały wytworzone głównie pod wpływem koni reńsko-niemieckich i belgów, w mniejszym stopniu przy udziale ardenów, gudbrandsdali i kanadyjskich koni zimnokrwistych. Są to konie pogrubione cięższego i średniego kalibru, różniące się od oryginalnych koni belgijskich i ardenów niektórymi wymiarami i wyglądem zewnętrznym. Większość koni sztumskich ma bowiem głowy mniejsze i bardziej suche, zady owalne mniej spadziste i mniej rozłupane, kończyny suchsze, słabiej owłosione oraz mniejsze, lepsze i bardziej kształtne kopyta. W hodowli sztumskiej w ciągu kilkunastu lat powojennych, wskutek odpowiedniej selekcji i doboru materiału zarodowego, tamtejsze konie zmieniły stopniowo kaliber z ciężkiego stępaka na konie pospieszno – robocze średniej masy. Istniejące od kilku pokoleń rody pozwalają sądzić, że następuje konsolidacja krwi u koni tego typu. Za najbardziej pożyteczne należy uznać linie krwi: Grillparzera poprzez synów Cypriana, Grillharzera i Wandolina oraz Gneisenau poprzez Fagosa i Belgrada, a zwłaszcza poprzez syna Kiliana. Ogiery sztumskie w szybkości w stępie ustępują nieco ogierom pogrubionym z innych okolic kraju, natomiast w szybkości w kłusie przewyższają je.

KONIE SOKÓLSKIE:

Hodowane są w powiecie sokólskim województwa podlaskiego oraz w jego okolicy. Powstały one z długotrwałego krzyżowania miejscowego konia prymitywnego z rasami zimnokrwistymi, a przede wszystkim z mniejszą odmianą ardenów, belgów i bretonów. Szczególnie duży wpływ na uformowanie się tego typu wywarł ogier bretoński – 321 Upas Jarboter, urodzony w 1920 roku, sprowadzony z Francji w końcu 1922 roku, a stacjonowany w Janowie Podlaskim. Nazwa pochodzi od miasta Sokółka, wokół którego (również w okolicach Dąbrowy Białostockiej, Moniek i Augustowa) znajduje się główny ośrodek hodowli tych koni. Konia sokólskiego nazywa się też niekiedy białostockim. Koń sokólski jest średniego wzrostu, jest krępy, szeroki, głęboki na krótkiej nodze i jak na mieszkańca zimnokrwistego – stosunkowo suchy i ruchliwy. Pogłowie w terenie nie jest jeszcze wyrównane, niemniej jednak typ stopniowo ustala się. Od ras zimnokrwistych koń sokólski wziął niektóre dodatnie cechy jak: sporą masę ciała, duża siłę pociągową, gruba skórę, wczesność dojrzewania i spokojny temperament. Od przodków natomiast krajowych ma: zdrowie, niewybredność, wytrwałość, większą suchość niż to jest właściwe koniom zimnokrwistym i zdolność do swobodnego poruszania się kłusem. Maść kasztanowa lub gniada, rzadziej dereszowata i kara. Dość gruba skóra, mięsista, szeroka i dostatecznie głęboka kłoda, mało wydatny kłąb, lekko łęgowata linia grzbietu, dobre umięśnienie, nogi znacznie chudsze i mniej owłosione. Spokojny i łatwy z zaprzęgu, dostatecznie wytrzymały, zdolny do pracy w kłusie i obdarzony znaczną siłą – koń sokólski jest ceniony zarówno w rolnictwie, transporcie i do wykorzystania w agroturystyce. Wykupowane są też w dużych ilościach do innych dzielnic Polski, a także wywożone są za granice. Żaden okręg w Polsce nie produkuje tyle koni na sprzedaż co powiat sokólski i sąsiadujące. Zasięg wpływów hodowlanych konia sokólskiego rozszerza się stopniowo na okoliczne powiaty; prowadzi się też aukcje stałego ujednostajniania tego typu.


Obecnie polski koń zimnokrwisty jest hodowany na terenie całego kraju, lecz największy udział mają tu województwa północne. W ostatnim czasie zauważa się także zwiększone zainteresowanie końmi zimnokrwistymi, hodowców z Mazowsza i Lubelszczyzny. W latach 80. ubiegłego stulecia zaczęto importować ogiery z Europy zachodniej i północnej, głównie za sprawą Stadniny Koni w Nowych Jankowicach i Państwowych Stad Ogierów. Były to reproduktory ardeńskie ze Szwecji i Francji oraz reńsko-niemieckie ze Stada Ogierów Neustadt Dosse. Obecnie, przy szybkim rozwoju hodowli importuje się także bardzo kalibrowe konie rasy zimnokrwistej belgijskiej. Duży wkład w hodowli nadal mają szwedzkie i francuskie ardeny, mniejszy reproduktory perszerońskie, bulońskie oraz comtois. Ostatnimi czasy jednak wzrasta zainteresowanie tymi ostatnimi.

Cechy:

Wzrost: 155-175 cm

Maść: kasztanowata, gniada, kara, dereszowata, siwa

Pochodzenie: Polska

oceń
27
7


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Licznik odwiedzin:  1 634 957  

O mnie

Witam serdecznie! Nazywam się Mateusz Kaca, mam obecnie 21 lat i mieszkam w najpiękniejszym regionie naszego kraju, jakim są Mazury. Pomysł na pisanie bloga zrodził się dzięki mojej pasji, którą chciałbym dzielić z innymi miłośnikami koni zimnokrwistych. Postanowiłem, że konie zimnokrwiste, o których tak mało się mówi w świecie koni, nie mogą być gorsze od ich lżejszych krewniaków. Oprócz bloga głównego, z którego mogą Państwo czerpać szereg informacji dotyczących ras zimnokrwistych, z biegiem czasu powstały także dwa blogi (katalogi) ogierów i klaczy oraz strona poświęcona mojej własnej hodowli. Chętnie odpowiem na Państwa pytania i spostrzeżenia związane z tematyką bloga:
Adres e-mail: kaca.ma.teusz@wp.pl
Bardzo proszę o kontakt osoby znające nazwiska autorów zdjęć, które można oglądać na moich blogach, a nie zostały wykonane przeze mnie lub nie są podpisane.

O moim bloogu

Aktualności ze świata koni zimnokrwistych, informacje ogólne, zdjęcia, opisy ras, odmiany, choroby koni (objawy, zapobieganie, leczenie).

Wpisz słowo, którego poszukujesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 1634957
Wpisy
  • liczba: 135
  • komentarze: 9309
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Bloog istnieje od: 3900 dni