Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 136 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

III Pokaz Ogierów Warmii i Mazur - Olsztyn 27 marca 2010

Skocz do komentarzy

Ponad rok temu napisałem, że życzyłbym sobie w 2010 roku dużo większej i lepszej stawki ogierów na wiosennym pokazie. Życzenie to spełniło się i z pewnością mogę stwierdzić, że mamy się czym pochwalić w hodowli warmińsko – mazurskiej na tle ogólnokrajowej. Hodowcy koni zimnokrwistych zaprezentowali 18 reproduktorów: 4 ogiery z importu, 6 bezpośrednio po ogierach zachodnich i 8 typowo polskich koni zimnokrwistych, w tym 2 programowe w typie sztumskim i jeden w typie sokólskim.

Największym z prezentowanych był siwy perszeron Mandarin 2 39 G Sz (Harmonieux des Archer – Flora po Sergent), który początkowo krył w woj. zachodnio – pomorskim, a aktualnie jest własnością Jana Zadrożnego ze Starego Dworu w powiecie olsztyńskim. Do ksiąg stadnych zostało wpisanych już 8 synów i 6 córek Mandarina 2. Ponadto ogier otrzymał tytuł czempiona publiczności pokazu:Jednym z dwóch francuskich ardenów zaprezentowanych tego dnia był ciemnogniady Rubis 144 2206 G Bł (King du Dol – Eprouvette po Tito d’Hargi), który jest własnością Andrzeja Kaweckiego z Gulbit w powiecie ostródzkim. Ogier początkowo stanowił w Stadninie Koni w Nowogrodzie Henryka Strzeleckiego, a następnie na Mazowszu, kryjąc klacze rasy ardeńskiej oraz belgijskiej. W wyniku tego kojarzenia pozostawił bardzo obiecujące potomstwo pod względem hodowlanym. Ojcem tego ogiera jest kary King du Dol, który pozostawił we Francji 6 uznanych ogierów i 5 klaczy, a następnie został importowany do Polski. Matka Rubisa – klacz Eprouvette dała ponad 10 koni wcielonych do francuskiej hodowli, które odnoszą sukcesy na wystawach krajowych we Francji, podobnie jak ich kolejni potomkowie. Jest ona wnuczką czempiona ardenów belgijskich – Cognac de Behoute z 1982 r. Jest to zasłużony koń w hodowli europejskiej, wpisany do trzech ksiąg ardeńskich: belgijskiej, francuskiej oraz szwedzkiej. Ogier Rubis 144 został wybrany na wiceczempiona publiczności:Drugim z francuzów był kasztanowaty Rio du Dol 2194 G Bł, który był czołowym reproduktorem w Stadninie Koni w Nowogrodzie. Obecnie kryje w Janowie w powiecie nidzickim, a jego właścicielem jest Grzegorz Napiwodzki – organizator znakomitych wystaw hodowlanych koni zimnokrwistych w rodzinnym Janowie. Ogier Rio du Dol (Dollard Moulin – Lyre du Dol po Amoreux Pienne) wywodzi się z linii znakomitych francuskich koni. Ojciec Dollard Moulin to najstarszy kryjący we Francji arden, zasłużony w rodzimej hodowli. Z kolei matka Lyre du Dol to dwukrotna czempionka Francji, która podzieliła losy swojej matki Flamme du Dol – również czempionki Francji. Potomstwo tego ogiera jest bardzo wyrównane z przewagą cech ojca:

 

 


Najwyżej zbonitowanym, bo aż na 85 punktów był ogier Igon 511 G By (Gourmet – Iwanka po Wang). Igon krył pierwsze sezony w SK Nowe Jankowice, a następnie został zakupiony do Stadniny Koni w Zajączkach Waldemara Sekścińskiego:

 

 


Duński belg Esben 488 G Ol prezentował nieco inny typ niż reszta koni i zadziwiał swoim znakomitym ruchem. Ogier na poprzednim punkcie kopulacyjnym był nieprawidłowo utrzymywany, czego wynikiem jest aktualny wygląd konia. Aktualnie Esben kryje klacze w Stadninie Koni w Zajączkach. Jest to syn gniadych rodziców, zasłużonych w hodowli duńskiej: ogiera Carlo van Paarkzicht i klaczy Patricia van de Singelhoeve po Doris van de Bolman:

 

 


Z Bartąga w powiecie olsztyńskim przyjechał ogier Mors 1638 G Bł (Rulonek – Maja po Etaż), który został zaprezentowany przez swojego dzierżawcę Grzegorza Jankowskiego, a jest własnością SO Kętrzyn:

 

 


Ciekawym rodowodem, przesyconym krwią szwedzkich ardenów legitymował się ogier Hamer 772 G Wr (Wik – Hipika po Hegund), którego prezentował właściciel – Leszek Baranowski z Praslit w powiecie olsztyńskim – nieodłączny bohater Dnia Woźnicy w Smolajnach. Od samego właściciela Hamera pozyskałem informacje, że w tegorocznych konkursach Dnia Woźnicy planuje wystartować z wykorzystaniem aż trzech swoich koni.

Niegdyś zagłębie konia zimnokrwistego – gm. Markusy zaprezentowała ogiera Hotel 1972 G Gd (Nagar – Harówka po Boletto), którego właścicielem jest Krzysztof Fidor z Węgli:

 

 


Czystozagraniczny rodowód ardeńsko – belgijski reprezentował zaledwie trzyletni ogier Bos 672 G Ol (Biko van Groenenberg – Betty po Satan du Heron). Ogier ten został czempionem aukcji ogierów w Kętrzynie w roku 2009 i kryje pierwszy sezon w Praslitach razem z belgijskim ogierem Jasper van Slotswijk, który w dalszym ciągu jest na sprzedaż. Właścicielem ogierów jest Krzysztof Giers:

 

 


Jednym z przedstawicieli typu sztumskiego był kary Wist 658 G Ol, również trzyletni, młody koń, którego właścicielem jest Cezary Świerdzewski z Rogit k. Braniewa:

 

 


Wzorcową kłodę ocenioną podczas aukcji w Starogardzie Gdańskim w 2009 r. na maksymalne 15 punktów ukazał ogier Mars 2048 G Gd, który jest synem duńskiego belga Anker i klaczy Malwa po szwedzkim ardenie Hegund. Ogier kryje w miejscowości Wilkowo, a jego właścicielem jest Kazimierz Jabłoński:

 

 


Rasę szwedzkiego ardena reprezentował ogier Bonair 486 G Ol (Bonid – Ira po Dunol), który jest własnością SO Kętrzyn, a stanowi aktualnie na punkcie kopulacyjnym w Bukowcu Wielkim w powiecie nidzickim. Jego dzierżawca to Andrzej Janicki:

 

 


Ogier Aron 1854 G Gd to wynik kojarzenia sztumskiej klaczy Atlanta po Arkan oraz belgijskiego ogiera Karel van Gaasbeek Właścicielem ogiera jest Stanisław Kruszewski z Sambrodu w powiecie ostródzkim:

 

 


Wybitnym, samczym typem zareklamował się nowojankowicki Betowen 392 G By, który zostawił wiele dobrego potomstwa w macierzystej stadninie, a aktualnie stanowi w Korpelach w powiecie szczycieńskim. Jego dzierżawca Zbigniew Golon, włożył wiele wysiłku oraz funduszy w leczenie ogiera cierpiącego z powodu grudy:

 


Pozostałe konie można zobaczyć w katalogu ogierów:

Talar 648 G Ol (Arminius – Tequila po Rum) – Andrzej Kasprzak, Bagar 621 G Ol (Hugo – Bagara po Plon) – Piotr Pieczkowski, Tasak 2039 G Bł (Ryl – Tyrada po Tyran) – Piotr Wiechowski, Sachar 370 G By (Wang – Safira po Grand) – Zygfryd Schlegel, Sokół 661 G Ol (Honor – Skaza po Szalej) – Kazimierz Topa.

To dopiero trzeci pokaz ogierów w woj. warmińsko – mazurskim, jednak trzeba przyznać, że został przeprowadzony niezwykle sprawnie i ukazał zestawienie wielu przedstawicieli ras europejskich, co dobrze rokuje hodowli naszego województwa. ODR w Olsztynie wywiązał się wcześniejszych obietnic i zadbał o nowe, dodatkowe stanowiska dla koni, a także nowy ring, dużo wygodniejszy do prezentacji niż poprzedni. Jedyne co nie dopisało po raz kolejny, to fatalna pogoda.

Filmy:

1. Aron 1854 G Gd

2. Bonair 486 G Ol

3. Bos 672 G Ol

4. Esben 488 G Ol

5. Mandarin 2 39 G Sz

6. Rubis 144 2206 G Bł

7. Rio du Dol 2194 G Bł

oceń
8
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 25 stycznia 2017 7:49

  nieodpłacanie

  autor Mirosław

  blog: http://www.storify.com/PlacydaPuk

 • dodano: 10 kwietnia 2010 0:26

  Zgadzam się z kolegą ,zupełnie nieadekwatna bonitacja do takiego konia,poza dobrym ruchem i fajną maścią nie ma w nim niczego ciekawego.

  autor Anita

 • dodano: 10 kwietnia 2010 0:21

  Igon-najbardziej nieudany zakup p.Sekścińskiego.

  autor Wedel

 • dodano: 09 kwietnia 2010 20:44

  zaszkodzilem specjalistom od tuczonych ogierow pkz dla wlocha.potomstwo belgow wygrywa aukcje w calej polsce.mozesz tylko pluc i wyzywac i to cale twoje zadanie.

  autor koniarz

 • dodano: 08 kwietnia 2010 17:34

  Ja przynajmniej nie zaszkodziłem w przeciwieństwie do Ciebie .

  autor moris

 • dodano: 08 kwietnia 2010 14:53

  A TY czym pomogłeś?sprowadzeniem tych śmierdzieli?

  autor moris

 • dodano: 08 kwietnia 2010 13:12

  sprowadzisz lepsze konie to bedziesz wiedzial o czym mowisz.pytam co sprowadziles,czym pomogles polskiej hodowli.puste gadanie anonimowego czlowieka

  autor koniarz

 • dodano: 06 kwietnia 2010 21:46

  Większość tych koni jest/była bardzo dobra ,ale tak jak wcześniej mówiłem ,w Polsce miały jednego właściciela ,góra dwóch . Jasper van Slotswijk na fotach z Belgii już miał powypadane szczotki, Urafowi też zgniły nogi , podobnie jak Tristanowi , wiec nie mów ,ze sprowadziłeś pełnowartościowe super konie. Materiał niezły ,ale to i tak był odpad w większości.

  autor moris

 • dodano: 06 kwietnia 2010 19:51

  simona sprowadzil matenko i uwazam to za bardzo dobry zakup reszta koni przyjechala bez grudy,dala bardzo dobre potomstwo.jestes bezwstydnym klamca i tyle

  autor koniarz

 • dodano: 06 kwietnia 2010 19:31

  no moris chyba przesadzasz i to bardzo piszac ze Tristan czy tez jasper to chłam...

  autor symtomek

 • dodano: 06 kwietnia 2010 18:39

  Skoro tak się już domagasz to konkretne konie : Uraf van het Eendenhof ,Ludo van de Slek ,Simon van't Keuzegoed ,Jasper van Tersaet , Tristan van't Lambroeck ,Jasper van Slotswijk .Większość tych koni przyjechała z "ładną" grudą jako odpad ,a ich właściciele mieli lub mają problem z ich sprzedażą po sezonach ,gdy wchodzą córki do krycia.

  autor moris

 • dodano: 05 kwietnia 2010 13:50

  moris, konkretnie ktore konie.chlamem jest twoja gaka dla towarzystwa adoracji koni na wlocha.

  autor koniarz

 • dodano: 05 kwietnia 2010 13:24

  Właśnie ten blog powstał po to by wymieniać poglądy ,a nie po to by kłócić się i obrażać wzajemnie . Niestety znajdzie się zawsze jakiś typ ,którego "zasługi" nie zostały docenione i który za wszelką cene próbuje pokazać swoje osiągnięcia ,krytykując przy tym większoćs koni ,które nie są belgami . A niestety ten właśnie typ sprowadzaniem tego chłamu narobił więcej szkód niż korzyści .

  autor moris

 • dodano: 05 kwietnia 2010 13:17

  Jednego dobrego konia sprowadził do Polski i myśli ,że wielki importer.Nasprowadzałeś mnóstwo złomu ,ze sprzedaniem ,którego jest teraz ogromny problem ,tak jak i będzie z wykopaniem dołu dla nich, jak padną.

  autor moris

 • dodano: 05 kwietnia 2010 12:02

  Wydaje mi się że ten blog powstał po to aby wymieniać poglądy na temat koni .Przekazywać spostrzeżenia i jednocześnie ,uczyć się jeden od drugiego a nie docinać i wyzywać od frajerów.Konie zimnokrwiste lubię za masę ,wzrost, harmonijną budowę ,typ ,ładną głowę z szyją ,ładną kłodę ,proste nogi.Zimnokrwiste to typowe stępaki ,a ruch ,jestem w tej dobrej sytuacj że mieszkam 20 km od światowej sławy stadniny koni arabskich w Michałowie i tam sobie podziwiam ich ruch.Światowej sławy.

  autor Andrzej

 • dodano: 04 kwietnia 2010 21:45

  wazne jest kto ardeny sprowadza do polski.kucyki sprzedaje a kalibrowe,dobre zostawia sobie.jak kryl markusem o czysto belgijskim rodowodzie nikt zlego slowa nie powiedzial.na importera markusa pluje sie jako na importera zlomu.zaklamanych chamskich tekstow mozna pogratulowac towarzystwu wzajemnej adoracji.zapiszcie sie do fanklubu strzeleckiego i kupujcie

  autor koniarz

 • dodano: 04 kwietnia 2010 17:57

  uecra to zwiazek hodowcow koni rasy ardenskiej, wymiary rubisa 160 240 33 a rio 164 240 34 to czego wy chcecie jeszcze? sokolaki haha

  autor wally

 • dodano: 04 kwietnia 2010 13:59

  czytając wasze wpisy mogę dodać że Rubis jest konikiem zgrabnym ale zarazem drobnej kości
  trzeba podstawić po niego klacz gabarytowo duża i wtedy dopiero może wyjść dobry źrebak

  autor tina

 • dodano: 03 kwietnia 2010 22:20

  'wally; przyjacielu przetłumacz na polski słowo którego użyłeś ;uecra; odpisując koniarzowi.A propo mojego wpisu chodziło mi o wzrost.

  autor Andrzej

 • dodano: 03 kwietnia 2010 21:38

  koniarzu a ty pokaz mi chociaz jednego na tej stronie uecra ktory dorowna rubisowi kloda. jak ty masz takie super pomysly na import to czekamy z niecierpliwoscia z duza kasa na zakupy.

  autor wally

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Licznik odwiedzin:  1 627 236  

O mnie

Witam serdecznie! Nazywam się Mateusz Kaca, mam obecnie 21 lat i mieszkam w najpiękniejszym regionie naszego kraju, jakim są Mazury. Pomysł na pisanie bloga zrodził się dzięki mojej pasji, którą chciałbym dzielić z innymi miłośnikami koni zimnokrwistych. Postanowiłem, że konie zimnokrwiste, o których tak mało się mówi w świecie koni, nie mogą być gorsze od ich lżejszych krewniaków. Oprócz bloga głównego, z którego mogą Państwo czerpać szereg informacji dotyczących ras zimnokrwistych, z biegiem czasu powstały także dwa blogi (katalogi) ogierów i klaczy oraz strona poświęcona mojej własnej hodowli. Chętnie odpowiem na Państwa pytania i spostrzeżenia związane z tematyką bloga:
Adres e-mail: kaca.ma.teusz@wp.pl
Bardzo proszę o kontakt osoby znające nazwiska autorów zdjęć, które można oglądać na moich blogach, a nie zostały wykonane przeze mnie lub nie są podpisane.

O moim bloogu

Aktualności ze świata koni zimnokrwistych, informacje ogólne, zdjęcia, opisy ras, odmiany, choroby koni (objawy, zapobieganie, leczenie).

Wpisz słowo, którego poszukujesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 1627236
Wpisy
 • liczba: 135
 • komentarze: 9283
Galerie
 • liczba zdjęć: 0
 • komentarze: 0
Bloog istnieje od: 3840 dni