Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 155 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Co nieco o koniach :)

Wszystkie rasy koni wywodzą się od Prehistorycznego Eohippusa. Był to ssak wielkości lisa żyjący ok. 60 mln lat temu. W epoce lodowcowej w różnych warunkach środowiska pojawiły się różne formy koni pierwotnych. W klimacie zimnym, w górach, na terenach bagnistych i leśnych żyły kuce pierwotne i tundrowe – poruszające się głównie stępem i kłusem. Na południu, na stepach, a później na pustyniach występowały konie większe, protoplaści koni szlachetnych. Od nich właśnie wywodzą się współczesne, wyhodowane przez człowieka rasy. Wielu ludzi pojęcie "konie" traktuje jednoznacznie. Każdy koń jest dla nich taki sam, a to przecież nieprawda. Podstawowy podział to: konie zimnokrwiste i gorącokrwiste, ale mnie tylko te pierwsze interesują :) Konie zimnokrwiste nie różnią się od gorącokrwistych temperaturą krwi. Różnice dotyczą budowy ciała, masywności i kalibru, a wskutek tego ruchu i przydatności do pracy określonego typu. Nazwa „zimnokrwisty” pochodzi stąd, że większość tych koni jest spokojna i opanowana, a zatem wykazuje „zimną krew”. Konie gorącokrwiste przeciwnie, szybko reagują na bodźce, są bardziej energiczne, pobudliwe a także łatwiej się denerwują. Ciężkie konie robocze, nazywane pieszczotliwie "grubasami" mają spokojny, łagodny charakter, dzięki czemu postępowanie z nimi jest niekłopotliwe. Któż zresztą zdołałby utrzymać ważącego tonę konia, który by się zdenerwował? Dlaczego konie zwane zimnokrwistymi mają potężną budowę ciała? Otóż dlatego, że przez wiele pokoleń ich przodkowie przebywali w regionach obfitujących w żyzną, energetyczną paszę, a nie musieli przy tym ciężko pracować. A dlaczego konie te są takie łagodne, spokojne i powolne? I tu odpowiedź jest banalna: trudno przecież poruszać się żwawo ważąc niebagatelnie 800 kg... Lecz niektóre konie zimnokrwiste skaczą nawet przez przeszkody! To przede wszystkim potężna masa jest uzasadnieniem takich cech, jak łagodność czy powolność ruchów. Przed wynalezieniem i rozpowszechnieniem ciągników i samochodów ciężarowych hodowano łagodne olbrzymy do prac rolniczych i transportowych. W Niemczech, Francji i Anglii powstały różne rasy dużych i ciężkich koni. Hodując je zwracano uwagę tylko na ich siłę pociągową. W latach sześćdziesiątych ciężkim koniom pociągowym zagroziły szybsze i bardziej efektywne maszyny. Na szczęście każda z ras znalazła swoich miłośników. Postanowili oni zachować konie zimnokrwiste z uwagi na tradycję bądź po prostu z sympatii do nich. Dla wielu hodowców okazało się to potem opłacalne, ponieważ obecnie znów wzrasta zainteresowanie końmi zimnokrwistymi. Nikt nie wykona prac leśnych w sposób bardziej ekologiczny, chroniąc las, jego poszycie i glebę, niż niezastąpione "grubasy". Możemy więc być pewni, że konie zimnokrwiste jeszcze na długo pozostaną częstym widokiem na wsi.


oceń
13
3

komentarze (4) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  1 634 394  

O mnie

Witam serdecznie! Nazywam się Mateusz Kaca, mam obecnie 21 lat i mieszkam w najpiękniejszym regionie naszego kraju, jakim są Mazury. Pomysł na pisanie bloga zrodził się dzięki mojej pasji, którą chciałbym dzielić z innymi miłośnikami koni zimnokrwistych. Postanowiłem, że konie zimnokrwiste, o których tak mało się mówi w świecie koni, nie mogą być gorsze od ich lżejszych krewniaków. Oprócz bloga głównego, z którego mogą Państwo czerpać szereg informacji dotyczących ras zimnokrwistych, z biegiem czasu powstały także dwa blogi (katalogi) ogierów i klaczy oraz strona poświęcona mojej własnej hodowli. Chętnie odpowiem na Państwa pytania i spostrzeżenia związane z tematyką bloga:
Adres e-mail: kaca.ma.teusz@wp.pl
Bardzo proszę o kontakt osoby znające nazwiska autorów zdjęć, które można oglądać na moich blogach, a nie zostały wykonane przeze mnie lub nie są podpisane.

O moim bloogu

Aktualności ze świata koni zimnokrwistych, informacje ogólne, zdjęcia, opisy ras, odmiany, choroby koni (objawy, zapobieganie, leczenie).

Wpisz słowo, którego poszukujesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 1634394
Wpisy
  • liczba: 135
  • komentarze: 9309
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Bloog istnieje od: 3897 dni